A legtöbb ember azt hiszi, hogy az izomépítéshez minél nehezebb súlyokat kell emelni.
Ez a hiedelem egyrészt a súlyemelő versenyek hatására terjedt el, ahol az a győztes, aki minél nagyobb súllyal el tud végezni egy gyakorlatot. Másrészt alapvető emberi tulajdonság, hogy a többet és nagyobbat hisszük jobbnak. Emiatt azonban sokan szégyenlősek elmenni edzőterembe, mert kellemetlennek érzik, hogy kisebb súllyal tudnak csak dolgozni. Emellett sokan inkább nagyobb súllyal, de helytelenül végzik a gyakorlatokat, ami nem csak hátráltatja a fejlődést, de könnyen sérüléshez is vezethet.
Az emberek azt hiszik, hogy:
- Minél nagyobb a súly, annál nagyobb lesz az izom.
- A súly számít, nem a helyes mozgásforma.
- Alacsony súllyal nincs értelme edzeni.
Valójában a fokozatos terhelés számít
Az izomnövekedést nem az egyszeri minél nagyobb súly serkenti, hanem az ismétlődő, fokozatos terhelés.
Ha a lehető legnagyobb súlyt használod, ahogy az erőemelők, akkor egyetlen alakommal fogod tudni elvégezni a gyakorlatot. Az izomépítéshez azonban folyamatosságra van szükség, amit alacsonyabb súllyal és magasabb ismétlésszámmal tudsz elérni. Így sokkal jobban kimerülnek az izmaid és a regeneráció során növekedésnek indulnak, hatékonyabbak és biztonságosabbak lesznek az edzéseid.
Fókuszálj a hosszútávú eredményekre a rövidtávú sikerélmény helyett
A következő edzésen a gyakorlatokhoz használt súlyok legyenek a maximális teherbírásod 60-70%-a és minden körben 8-12 ismétlést végezz pihenőidő nélkül. Összpontosíts a helyes edzéstechnikára, ne a minél nagyobb súlyra.
Ezáltal azonnal beindul az izomstimuláció és nem te fogsz elfáradni, hanem az izmaid, ami hamarosan látványos izomtömeg növekedéssel fog járni. Amint rájössz, hogy mennyivel hatékonyabbak lesznek így az edzéseid, kevésbé fogod kellemetlenül érezni magad, ha a melletted lévő magasabb súllyal dolgozik és többet fogsz magadra koncentrálni.
Egyre több ember magának akar megfelelni, nem másoknak
Az elmúlt évtizedekben a testépítők kitapasztalták, hogy nem a minél nagyobb súly járul hozzá az izomépítéshez, hanem az ismétlődő, fokozatos terhelés, és ezt egyre többen megtanulják.
Emellett egyre többen már alapból azért kezdenek edzeni, hogy saját maguknak megfeleljenek, nem törődnek mások véleményével és nem törődnek azzal, hogy másról mit gondoljanak. Ha te is magadra összpontosítasz, megfelelő súllyal és ismétlésszámmal, helyes mozgásformával végzed a gyakorlatokat, akkor a fizikumod és a mentalitásod is rohamos fejlődésnek fog indulni.